No 13. augusta līdz 1. novembrim Rīgas Sv. Pētera baznīcā būs apskatāma “Jāzepa Pīgožņa balvas Latvijas ainavu glezniecībā” 2019. gada galvenās balvas ieguvēja mākslinieka Nugzara Paksadzes un stikla mākslinieces Andas Munkevicas izstāde “Satikšanās gaismā”.
IZSTĀDE PAGARINĀTA LĪDZ 11. NOVEMBRIM!
Par izstādi un izvēli pieaicināt tajā piedalīties arī stikla mākslinieci Amdu Munkevicu, Nugzars Paksadze saka tā: “Mūsu ceļi satikās pirms 20 gadiem, sadarbojoties interjera dizaina jomā. Andas idejas un radošās fantāzijas man likās ārkārtīgi interesantas. Viņas darbi ir drosmes un ekspresijas pilni. Rodas iespaids, ka stikls kūst nevis krāsnī, bet mākslinieces enerģijas ietekmē. Kļūstot par 2019. gada “Jāzepa Pīgožņa balvas Latvijas ainavu glezniecībā” laureātu un gūstot iespēju rīkot personālizstādi Rīgas Sv. Pētera baznīcā, zināju, ka šī ir tā reize, kad mums ar Andu notiks lielāka mēroga tikšanās, apvienojot radošo enerģiju krāsās un stiklā. Esmu pateicīgs par iespēju piedalīties konkursā “Jāzepa Pīgožņa balva Latvijas ainavu glezniecībā”, tādējādi palīdzot popularizēt un attīstīt ainavu glezniecības žanru Latvijas mākslā un attīstot šo tradīciju. Dalība šajā konkursā ir sniegusi jaunu skatījumu, jaunu pieredzi, jaunas pazīšanās, jaunas satikšanās. Arī šo mūsu satikšanos Pēterbaznīcā.”
Savu redzējumu par dalību šajā izstādē un saikni ar Nugzaru pauž arī stikla māksliniece Anda Munkevica: “Pamatā šis ir stāsts par satikšanos. Pirms apmēram 20 gadiem. Kur viens strādā ar interjeru, krāsām, otu un gaismu un otrs strādā ar gaismas skulptūru, plastisku materiālu telpā, stiklu. Tāpēc šoreiz izstādē divi – Nugzars un Anda. Gaisma vieno. Gaisma atklāj, atsedz, izgaismo. Arī tumsa ir sava veida gaisma, tikai pieklusināta un nosedzoša. Gaisma rada ēnu. Ēna arī ir kā darba daļa. Izaicinājums – izkāpt no 2D rāmjiem. Arī Nugzars iemēģina roku gleznot uz caurspīdīga, gaismā vibrējoša materiāla, kas skatāms no visām pusēm. Satikšanās ar dabu, ar cilvēkiem, ar Pēterbaznīcas iemītniekiem un sakrālo telpu – tāda nerimstoša kustība un vērošana. Izziņa. Mūs vieno arī kalni. Gruzija. Tāles. Kad tu redzi bezgalīgi tālu apvārsni, ievelc gaisu un klusi uzsmaidi. Tā ir Laime. Dzīvot un radīt. Satikties. Satikties gaismā.”
Mākslinieks Nugzars Paksadze dzimis 1953. gada 20. maijā Gruzijā. No 1982. gada savu dzīvi un jaunrades ceļu saistījis ar Latviju un dzīvo Lapmežciemā. Dzīve Rīgas jūras līča krastā viņam pavērusi iespēju līdzdarboties ne vien Tukuma, bet arī Jūrmalas mākslas apritē. Latviskajā vidē viņa dienvidnieka temperaments uzšķiļas ar radošu vitalitāti gan glezniecībā, gan attieksmē pret dzīvi. Dienvidnieka daba un mīlestība pret eļļas krāsas plastiskajām īpašībām, kas māksliniekam dod iespēju līdz pat izšķērdībai dažādot gleznas faktūru, ļauj Nugzaru dēvēt par ekspresionistu, jo ekspresija nozīmē izteiksmīgumu.
Sabiedriski aktīvais, draudzīgais un iniciatīvām bagātais mākslinieks iesaistījies ne vien Tukuma un Jūrmalas mākslas dzīvē, bet atradis ceļu arī pie Latgales, Baltkrievijas un Lietuvas kolēģiem. Preiļu, Daugavpils, Rēzeknes un Krāslavas plenēros Nugzaru katru gadu gaida gandrīz vai kā goda biedru, pateicoties viņa aizrautīgajai dabai un draudzīgajam raksturam. Nugzars sadarbojies arī ar Marka Rotko centru Daugavpilī.
Kopš 2011. gada viņš organizē ikgadējos starptautiskos mākslinieku plenērus Tērvetē. Skaistajā Latvijas dabā māksliniekiem piemērotos apstākļos kopā strādājuši un atpūtušies pārstāvji no Latvijas, Lietuvas, Krievijas, Ukrainas, Itālijas, Vācijas, Balkānu valstīm. Aizvadīto vasaru darbu dokumentē skaisti katalogi. Starptautiskas sadarbības rezultātā Nugzara Paksadzes gleznas atrodas Austrijā, Vācijā, Zviedrijā, Rumānijā, Ukrainā, Krievijā, Igaunijā, Lietuvā, Baltkrievijā. Tās atrodas muzeju ekspozīcijās un privātkolekcijās. Savā dzimtenē Nugzars ir Adžārijas Mākslinieku savienības goda biedrs. Nugzars Paksadze ir konkursa izstādes “Jāzepa Pīgožņa balva Latvijas ainavu glezniecībā” nominants (2017) un galvenās balvas laureāts (2019). Mākslinieks regulāri piedalās izstādēs Latvijā un ārvalstīs.
Anda Munkevica ir izcila Latvijas laikmetīgās stikla mākslas māksliniece. Fundamentālās zināšanas un jaunu māksliniecisko izteiksmes līdzekļu meklējumi stikla mākslas tehnoloģijā ir ierindojušas Andu Munkevicu Baltijas un Eiropas stikla dizaina virsotnē. Savā daiļradē Anda Munkevica balstās uz Baltijas stikla mākslas tradīcijām – īpaši akcentējot Latvijas vitrāžistu unikalitāti, Lietuvas monumentālā stikla skolu un Igaunijas stikla dizaina minimālismu. Zināšanas guvusi Latvijas Mākslas akadēmijā un stikla mākslas centros ASV – Pilchuk Glass School, Eastlake Glass studio-Pratt Fine Art Centre. Prasmes stikla apstrādē un jaunu tehnoloģiju pielietošanā papildinājusi Somijas, Krievijas, Dānijas, Lietuvas un Bulgārijas stikla mākslas centros.
Mākslinieces Andas Munkevicas darbi ir izaicinoši un monumentāli vērienīgi, kas apliecina nevainojamu tehnikas un tehnoloģiju pārzināšanu. Tai pašā laikā tie pārsteidz ar smalku emocionālu piepildījumu. Mākslas darbu dizaina formas un satura sintēze mākslinieces darbos atklāj viņas pasaules uztveri un ļauj ielūkoties tās vizualizācijā. Plastiskās stikla skulptūras atklāj neierobežotās iespējas stikla mākslas dizainā ne tikai Latvijā, bet arī pasaulē. Andas mākslas valoda ir radoša, skaidra un saprotama. Tā liek domāt līdzi un atstāj iespēju nolasīt mākslinieces atstāto vēstījumu.
Daudzās starptautiskās izstādēs un konkursos mākslinieces darbi ir pamanīti un novērtēti. Tie ir atstājuši neizdzēšamu nospiedumu, atklājot mūsu valsts identitāti, kas atspoguļojas mūsu tautas mākslā un kultūrā, atstājot piederības sajūtu savai nācijai un likteņiem.
Anda rada ne tikai tehnoloģiski sarežģītus uzdevumus, bet arī monumentālus darbus. Pie tiem pieskaitāmi stikla skulptūra “Ainava. Auss. (Landshaft. Uxo)” Nikolskas pilsētā, Krievijā, stikla skulptūra-piemineklis Zolitūdē, Rīgā, kas veltīts 2013. gada bojāgājušo piemiņai, vitrāžas-lielformāta kausējumi Doma baznīcas Marijas kapelas logos Rīgā, kas veltīti barikāžu piemiņai. Māksliniecei ir bijušas vairākas nozīmīgas personālizstādes Latvijā, kā arī pasaulē.
Jau ziņots, ka 2019. gada 14. septembrī, Preiļu Kultūras namā notika 5. Jāzepa Pīgožņa balvas Latvijas ainavu glezniecībā pasniegšanas ceremonija, kurā galveno balvu – Jāņa Strupuļa veidoto laureāta medaļu, Zelta diplomu, Preiļu novada domes piešķirto naudas balvu un Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības Rīgas Sv. Pētera baznīcas pārvaldes sniegto iespēju rīkot personālizstādi Rīgas Sv. Pētera baznīcā saņēma mākslinieks Nugzars Paksadze par 2017. gadā tapušo darbu “Pārmaiņu vējš”.
2015. gadā “Jāzepa Pīgožņa balvas Latvijas ainavu glezniecībā” pasniegšanu iedibināja Rīgas dome un Preiļu novada dome sadarbībā ar Rīgas pašvaldības kultūras iestāžu apvienības Rīgas Sv. Pētera baznīcas pārvaldi, Preiļu Vēstures un lietišķās mākslas muzeju, Latvijas Zinātņu akadēmiju, Latvijas Mākslas akadēmiju, Jāņa Anmaņa Jauno talantu atbalsta fondu un idejas autoriem — kinorežisoru un gleznotāju Jāni Streiču, māksliniekiem Jāni Anmani un Jāni Strupuli. 2015. gadā galveno balvu saņēma Latvijas Universitātes profesors, mākslinieks Roberts Muzis, 2016. gadā —māksliniece Silva Linarte, 2017. gadā — mākslinieks Aldis Kļaviņš, 2018. gadā — mākslinieks Jānis Plivda.
Papildu informācija:
Liena Bogatirēviča,
Rīgas Sv. Pētera baznīcas pārvaldes projektu vadītāja.
Tālr. 67181943
E-pasts: liena.bogatirevica@riga.lv